Forbot

Subskrybuj Kanał Forbot
Blog
Zaktualizowano: 14 godzin 44 minuty temu

Dyskutujesz online? Pamiętaj o efekcie Dunninga–Krugera

wt., 09/27/2022 - 09:39

Efekt Dunninga–Krugera to jeden z tzw. błędów poznawczych, który skutkuje problemem z oceną własnych umiejętności. Wpływa to bezpośrednio na poziom dyskusji internetowych. Na czym dokładnie polega ten efekt i dlaczego powinny zdawać sobie z niego sprawę zarówno osoby początkujące, jak i te doświadczone? [...] Czytaj całość »

Jak działa ładowarka bezprzewodowa? Czym jest Qi?

czw., 09/22/2022 - 11:10

Ładowarka bezprzewodowa, która bazuje na zjawiskach znanych z transformatorów, to coraz popularniejszy gadżet. Warto zatem wiedzieć, jak działa ładowarka bezprzewodowa. Przekazywanie energii na odległość było celem wielu wynalazców. Dlaczego więc korzystamy np. z takich ładowarek dopiero od kilku lat? [...] Czytaj całość »

Elektromagnes – budowa, zasada działania i zastosowanie

śr., 09/14/2022 - 12:12

Elektromagnes wytwarza pole magnetyczne, gdy przepływa przez niego prąd elektryczny. Ma to wiele praktycznych zastosowań, np. w zamkach czy głośnikach, a nawet w sprzęcie medycznym. Do budowy prostego elektromagnesu wystarczy choćby gwóźdź i krótki kawałek drutu. Jaka jest więc zasada działania elektromagnesów? [...] Czytaj całość »

Transformator – budowa, zasada działania i zastosowanie

czw., 09/08/2022 - 09:50

Transformator to element elektroniczny, który przekształca energię. W praktyce kojarzy się go np. z zasilaczami, w których pozwala zmniejszyć napięcie z 230 V na niższe, np. 12 V. Z tego artykułu dowiesz się m.in., jak działa i jak jest zbudowany transformator, jakie są jego zalety i gdzie go można znaleźć. [...] Czytaj całość »

XChallenge 2022: walki robotów kolejny raz w Rzeszowie!

czw., 08/11/2022 - 12:22

XChallenge to wydarzenie dla wszystkich osób, które zainteresowane są nowymi technologiami i robotyką. Od wyścigów autonomicznych bolidów i walk robotów sumo aż po zbieranie cebuli. Przewidziano atrakcyjne nagrody dla zwycięzców i liczne atrakcje dla widzów. Udział w zawodach jest darmowy (po wcześniejszej rejestracji). [...] Czytaj całość »

Taśmy LED. Jak dobrać oświetlenie do kuchni lub warsztatu?

śr., 07/27/2022 - 13:07

Taśmy LED to popularny sposób oświetlenia blatu kuchennego lub np. stołu warsztatowego. Z tego poradnika dowiesz się, jaką taśmę LED wybrać oraz jak ją poprawnie zamontować. Barwa taśmy LED i jej moc to podstawy, mało kto pamięta jednak o współczynniku CRI, który też jest ważny. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? [...] Czytaj całość »

Konferencja i hackathon dla fanów FPGA już w listopadzie!

wt., 07/19/2022 - 16:05

Nadchodzi kolejna edycja FPGA Hackathon and Conference organizowanego przez pracowników Nokia Kraków. Wydarzenie to łączy świat biznesu, nauki i pasjonatów nowych technologii. Do udziału w hackathonie będą mogły zgłaszać się 2-3 osobowe drużyny. Udział jest bezpłatny, a organizatorzy zapewniają m.in. niezbędny sprzęt. [...] Czytaj całość »

Czy elektronik musi być fizykiem? Prąd elektryczny w teorii

śr., 07/13/2022 - 15:31

Kontynuujemy próbę wyjaśnienia, czym jest prąd elektryczny. W poprzednim artykule omówiliśmy niektóre aspekty historyczne oraz proste modele. W tym wpisie dotrzemy do współczesnych teorii, aby przekonać się, że prawdziwe poznanie prądu to zadanie tylko dla wybitnych fizyków. [...] Czytaj całość »

Czym jest prąd elektryczny? Oto częste błędne wyobrażenia

śr., 07/06/2022 - 12:16

Prąd elektryczny to z definicji uporządkowany ruch ładunków elektrycznych, a ilustruje się go często np. za pomocą analogii hydraulicznej. Jednak czym jest prąd (ale tak naprawdę)? To już ekstremalnie skomplikowany temat, którego nie rozumieją nawet doświadczeni elektronicy. [...] Czytaj całość »

Raspberry Pi Pico W już jest – trzy nowości z logo malinki!

czw., 06/30/2022 - 09:03

Raspberry Pi Pico W to kolejna płytka z logiem malinki. Tym razem inżynierowie z fundacji dodali do popularnego Raspberry Pi Pico moduł, dzięki któremu płytka zyskała WiFi oraz Bluetooth. Oprócz tego zapowiedziano dwie inne odmiany Pico z wlutowanymi złączami. [...] Czytaj całość »