Artykuły

Spis wszystkich artykułów, które ukazały się do tej pory.
Prądy i napięcia w uproszczonej formie i szerzenie wiedzy na temat potencjalnych możliwości samodzielnej obsługi urządzeń jest dla mnie bardzo ważne. Uważam, że wiedza odpowiednio przefiltrowana i przedstawiona, może przyczynić się do rozwinięcia swoich horyzontów oraz zmniejszenia śladu węglowego. Oczywiście z prądem nie ma żartów, niemniej przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności można znacząco zminimalizować ryzyko utraty zdrowia/życia.

Pierwsza zasada BHP obowiązująca przy wykonywaniu każdej czynności technicznej i dlatego również dotyczy prądu elektrycznego: jeżeli nie jesteś pewien tego co robisz i/lub masz zamiar robić, to tego nie rób.
Każda czynność obsługi napięcia i prądu powinna być poprzedzona solidną dawką teorii i/lub konsultacji z kimś, kto wie jak się zabrać do wykonania pracy z elektrycznością/elektroniką.

Jeżeli już masz pojęcie co chcesz zrobić, pamiętaj o odpowiednich pomiarach przed przystąpieniem do prac. Dla prądu stałego (DC) ustal miernikiem napięcia, gdzie jest + a gdzie -, dla prądu zmiennego (AC) gdzie jest faza.

W następnej kolejności upewnij się czy jest napięcie w miejscu w którym będziesz pracował, a jeśli jest, to sprawdź czy powinno być. Zawsze wykonuj prace na odłączonych od źródła zasilania urządzeniach.

  1. Pierwsza przetwornica
  2. 80%
  3. Skąd prąd w baterii?
  4. Ebike - początek
  5. Ogniwa Litowe
  6. Gdzie logika, a gdzie przekaźnik?
  7. Automatyzacja jest eko
  8. Elektryczny mini Quad cz.1
  9. Pojemność ogniwa w szczególe