Automatyzacja jest eko

Po dłuższej przerwie wracam ponownie do pracy nad portalem. Tym razem, krótko o możliwościach automatyzacji procesów około domowych. Ten artykuł będzie się rozrastał w przyszłości, ponieważ temat jest obszerny, a samych systemów jest coraz więcej na rynku i zaczynają być sensowne.

Automatyzacja – znaczne ograniczenie lub zastąpienie (proces zastępowania) ludzkiej pracy fizycznej i umysłowej przez pracę maszyn działających na zasadzie samoregulacji i wykonujących określone czynności bez udziału człowieka (czyli samoczynnych). Również zastosowanie maszyn do pracy niemożliwej do wykonania w inny sposób. Automatyzacja jest kolejnym etapem po mechanizacji, gdzie bezpośrednia praca człowieka jest niezbędna przy wytworzeniu produktu finalnego[1].

Gdzie można wykorzystać automatyzację?

Automatyzację można spotkać dla przykładu w fabryce, biurach obsługi klienta w informatyce/programowaniu. Automatyzacja pozwala optymalizować procedury oraz skrócić czas potrzebny na ich wykonanie, a co za tym idzie obniżyć koszt obsługi procesów w przedsiębiorstwach. Oczywiście wymaga stosownych nakładów finansowych na sprzęt oraz wdrożenie, jednak długo falowo jest to bardzo opłacalna inwestycja. Proces wprowadzenia automatyzacji pociąga też ważny aspekt, znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na personel wykonujący prace np. przy linii montażowej, a z drugiej strony sprawia, że zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników wykwalifikowanych do obsługi maszyn i procesów z nimi związanych.

Artykuł poświęcony jest automatyzacji procesów najmniejszej autonomicznej jednostki gospodarującej, czyli gospodarstwu domowemu.

Co w trawie piszczy?

Zaczynając od ogrodu, można zautomatyzować proces podlewania trawnika, oświetlenie chodnika, bramy wjazdowe, bezpieczny odbiór paczek od kuriera pod nieobecność w domu. Możliwości automatyzacji codziennych czynności wykonywanych w domu jest bezmiar. Z jednej strony podyktowane oszczędnością, z drugiej strony wygodą. Czyli można założyć, że zwiększamy ergonomię użytkowania obiektu, który codziennie daje schronienie przed zimnem i deszczem. Sterowanie ogrzewaniem domu chyba jest najbardziej popularnym rodzajem automatyzacji, ponieważ sterownik od pieca sam kontroluje temperaturę poszczególnych punktów i dostosowuje do tych parametrów stopień podgrzewania wody w układzie cieplnym (kaloryfery i podłogówka). Jeśli chodzi o deszcz, to woda w piwnicy/garażu, jest uciążliwym problemem przy podtopieniach (jeśli zostanie zbyt późno wykryta). Dlatego są dostępne systemy informujące o zalaniu, a w połączeniu z awaryjną pompą, taki kompletny system, może zapewnić spokój i zaoszczędzić synchronicznej gonitwy z wiadrami.

Sterowanie oświetleniem może być realizowane nie tylko w ogrodzie, ale również wewnątrz budynku. Idąc o krok dalej, po zastosowaniu odpowiedniego systemu, możemy zaimplementować tak zwane scenariusze. Ale oświetlenie to nie wszytko, możemy zapewnić sobie prostą kontrolę nad urządzeniami typu ekspres do kawy, żelazko itp. co pozwoli nam zweryfikować, będąc poza domem, czy napewno urządzenia zostały wyłączone.
Jeżeli instalacja zostanie odpowiednio przygotowana i mamy zarys tego co chcielibyśmy aby wykonywało się samoczynnie, można osiągnąć zaskakujące rezultaty. Dla przykładu możemy założyć scenariusz wjazdu na posesję.

  1. Rozpoznawanie rejestracji przy bramie - zatwierdzona rejestracja otwiera bramę
  2. Autoryzowany wjazd - w zależności od pory dnia - zapalamy adekwatną sekcję oświetlenia, aby ułatwić trafienie do domu
  3. Włączenie ekspresu do kawy, aby był w gotowości do wykonania ulubionego napoju zaraz po wejściu
  4. Włączenie sprzętu audio z ulubioną muzyką ze spotify

W przypadku nieautoryzowanego podjazdu pod bramę posesji, możemy zrealizować rozpoczęcie nagrywania video, powiadomienie o zdarzeniu, lub nawet włączenie alarmu zintegrowanego z systemem.

Podsumowanie
Są to tylko krótkie przykłady możliwej automatyzacji naszego najbliższego otoczenia, tak naprawdę zakres możliwości ciągle się rozszerza i powoli stajemy przed dylematem ograniczeń wyobraźni i potrzeb. Zaczerpując inspiracje z przemysłowych instalacji, coraz częściej będziemy sięgać po takie rozwiązania w naszym domu. I dobrze, bo mądra automatyzacja może przyczynić się znacząco do ograniczenia zużycia energii oraz samych urządzeń wykonawczych, przez co zaoszczędzimy też na eksploatacji obiektu. Oczywiście wdrożenie odpowiedniego systemu swoje kosztuje, ale w tym przypadku jest możliwość rozłożenia całej inwestycji na mniejsze etapy.

przypisy:
1. A.K. Gupta: Industrial Automation and Robotics. Laxmi Publications (P) Ltd., 2007, s. 1.

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.