Pierwsza przetwornica. Easy Level.

We are Open(Source)

Zacznijmy od identyfikacji zapotrzebowania nie zagłębiając się w szczegóły techniczne. Od tego zależy wstępny dobór. Przyjmijmy, że chcesz zmienić swoją spalinową kosiarkę na elektryczną, ale powierzchnia działki wymagałaby kilometrów rozwiniętych kabli. Uważam, że to żaden problem, ponieważ bierzemy kosiarkę elektryczną, w zależności od czasu jaki chcemy kosić dobieramy odpowiednią pojemność akumulatora, przetwornica i mamy ekologiczne koszenie. Gdyby ten pomysł połączyć z ładowaniem z paneli słonecznych, ale o tym innym razem.

Pierwsza rzecz to moc. Pamiętajmy o pozostawieniu zapasu mocy dla przetwornicy. Przykład, mając w zamiarze zakup kosiarki 1400W, wybierzmy przetwornicę 2000W, są dostępne 1500W, bo trzeba pamiętać, że ciągła praca w warunkach polowych może doprowadzić do łatwiejszego przegrzania się komponentów i ich uszkodzenia. Ogólnie dobrą zasadą jest założenie 80%. 80% powinno pobierać nasze urządzenie ze źródła zasilania, ponieważ trzeba pamiętać, że urządzenia nawet najdroższe nigdy nie osiągną 100% wydajności prądowej.

Drugą rzeczą na jaką musimy zwrócić uwagę to rodzaj sinusoidy jaką oferuje przetwornica. Pełna (taka jak w gniazdku elektrycznym, płynnie przechodząca), lub modyfikowana (o charakterze prostokątnym). Na jakiej kosiarka będzie poprawnie działać? Może zadziałać na tańszym modelu z modyfikowaną sinusoidą. Specjalnie pogrubiłem słowo może, ponieważ nie musi. Ze względu na charakterystykę pracy silników komutatorowych, które są stosowane w elektronarzędziach, w tym też tych ogrodowych, mogą występować zakłócenia. Objawy będą takie, że obroty noża będą nierówne i silnik będzie się mocniej grzał. Czy jest to groźny objaw? w teorii nie, ale mając na uwadze oszczędności producentów na komponentach swoich urządzeń może dojść do awarii ze względu na przegrzanie. Czyli bezpieczniej zastosować droższą przetwornicę z pełną sinusoidą.

I akumulator który to wszystko utrzyma. 1400W będzie potrzebne, żeby kosiarka mogła spokojnie działać. Żeby kosić przez godzinę potrzebujemy akumulatora o pojemności 1400 Wh. 125Ah (1500 Wh), taka powinna być pojemność jednego akumulatora , dla przetwornicy 12V-> 230V, żeby kosić przez około jedną godzinę. Ale... Wybierając przetwornicę 24V -> 230V i dwa akumulatory 12V (połączone szeregowo) o pojemności 60Ah, będziemy mogli działać ~2h.

Teoria w obrazku słownym:
Lubię porównywać prąd do wody, w tym wypadku, napięcie (V) to wąż, a prąd (A) to płynąca przez niego woda (rezystancję i pojemność poruszę w przyszłości). Jeżeli zastosujemy cienki wąż (12V) to płynąca przez niego woda musi mieć większe ciśnienie czyli więcej energii musi zużyć na przeciskanie się przez niego. Natomiast gruby wąż (24V) zapewnia spokojniejszy przepływ płynu, dlatego nie jest potrzebna taka siła. Odrobina matematyki urządzenie 100W podłączone do przetwornicy 12V -> 230V będzie opróżniało akumulator (beczka z wodą) z prędkością 100W na godzinę, ale ciśnienie w wężu wynosić będzie ~8,33A (strata na wężu). Natomiast po podłączeniu do przetwornicy 24V -> 230V, nadal urządzenie będzie pobierało 100W na godzinę, jednak ciśnienie w przewodniku (wąż) zmaleje o połowę i będzie wynosić ~4,16A. Co to daje w praktyce? Pojemność akumulatora 12V wynosząca 10Ah da 120 Wh, pojemność dwóch akumulatorów połączonych szeregowo o łącznej pojemności 10Ah, da nam 24V i 240 Wh.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.